Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Dyskusyjny Klub Filmowy

DKF on-line: “Pewien Dżentelmen” – 11.05.2021

W kolejnej edycji Dyskusyjnego Klubu Filmowego on-line zapraszamy na czarną komedię Hansa Pettera Molanda, twórcy głośnego Aberdeen, przywołująca nastrojem filmy Aki Kaurismakiego i braci Coen. W tytułowej roli wyjątkowo stoicki Stellan Skarsgård (“Dogville”, “Duchy Goi”).

Autoironiczny dystans, postawa wycofania wobec świata… tak najprościej można scharakteryzować Ulrika, który po 12 latach wychodzi z więzienia. Na wolności odżywają dawne układy i znajomości, mężczyzna postanawia rozliczyć się z tym, który ufundował mu wakacje. Jednocześnie bohater próbuje zacząć życie od nowa – rozpoczyna pracę jako mechanik, stara się zbliżyć do dorosłego już syna. Cały czas stoi w życiowym rozkroku, nie wie, którą z opcji wybrać. Ryzyko związane z powrotem do przestępczego świata oraz możliwość zemsty wydają się bardzo pociągające, z drugiej strony najwyższy czas się ustatkować.

Reżyser o filmie: Rodzimy się. Dorastamy. Tracimy niewinność. Robimy głupie rzeczy. W końcu umieramy. Kiedy zbliżamy się do końca, próbujemy odzyskać godność, zanim będzie za późno. Rzadko nam się udaje. Ale próbujemy. Wyglądamy wtedy żałośnie. Czy to nas zawstydza? Tak, ale bycie człowiekiem jest samo w sobie zawstydzające. W czasach chirurgicznej precyzji komputerów, ludzkie pomyłki wprowadzają chaos do porządku rzeczywistości.
Pewien dżentelmen to film o bolesnych brakach, hołd dla niedoskonałego seksu i ogólnoświatowy protest przeciw formalistom, którzy rządzą światem.

Obraz z łatwością można znaleźć w internecie w legalnych źródłach oraz na platformach streamingowych. Zapraszamy Was na prelekcję, którą wygłosił dla Was Ireneusz Wojtków.