Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Dyskusyjny Klub Filmowy,Główna

DKF on-line: “Dogville” – 27.04.2021

W kolejnej edycji Dyskusyjnego Klubu Filmowego on-line zapraszamy na jeden z najbardziej charakterystycznych i kontrowersyjnych współczesnych reżyserów – Larsa von Triera.

Opowieść w dziewięciu rozdziałach z prologiem. Innymi słowy jest to kolejny eksperyment Larsa von Triera, który postanowił połączyć świat filmu z elementami rodem z desek teatru. Skandynawski reżyser znany jest ze swojego upodobania do zabawy formą i zaskakiwania kontrowersyjnymi produkcjami. W tym wypadku ryzykowny test tolerancji widzów na kolejną, wychodzącą poza schemat wizję kina, zakończył się kasowym sukcesem. Jednak „miasteczko psów” może wzbudzić równie skrajne odczucia, co sama postać Von Triera.

Fabuła filmu jest dość prosta – tajemnicza piękność, uciekając w popłochu przed gangsterami, trafia do spokojnego, ogarniętego rutyną i tradycją miasteczka u zbocza gór. To malownicze miejsce okazuje się być jedynym, w którym zrozpaczona dezerterka  bezpiecznie może się zatrzymać i uchronić przed nieszczęściem. Jednak na anonimowość i zaufanie mieszkańców, główna bohaterka będzie musiała z trudem zapracować. Praca, za którą zapłatą ma być akceptacja, wydaje się być szczególnym wyzwaniem, gdyż początkowo nikt niczego nie potrzebuje od nieznajomej. Jednak alabastrowe, nieskalane ciężką pracą ręce Grace, dość szybko znalazły zastosowanie w morzu drobnych potrzeb. Spektrum obowiązków okazało się być szerokie – poczynając od orania zaniedbanej ziemi, poprzez zajmowanie się gromadką niesfornych urwisów a kończąc na leczeniu hipochondrii jednego z nowych przyjaciół. Syzyfowy wysiłek zdaje się narastać w niekontrolowanym tempie. Początkowo kobieta o nieskazitelnej urodzie nie wzbudzała zachwytu wśród lokalnej społeczności, lecz zjednanie sobie sceptyków i uzyskanie pozornej akceptacji zajmuje jej mniej czasu, niż mogło się wydawać . Wliczając w to zawładnięcie uśpionych serc męskiej części miasta. Już po chwili w powietrzu wisi pożądanie a zwierzęce instynkty zaczynają wychodzić na światło dzienne i kolejni mieszkańcy są demaskowani w obliczu nowej sytuacji.

Obraz z łatwością można znaleźć w internecie w legalnych źródłach oraz na platformach streamingowych. Zapraszamy Was na prelekcję, którą wygłosił dla Was Ireneusz Wojtków.