Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Dyskusyjny Klub Filmowy

Dyskusyjny Klub Filmowy – “Rzeka” – 4.08

W oddalonej od świata kazachskiej wiosce mieszka Aslan najstarszy z pięciorga rodzeństwa. Ojciec często wyjeżdża powierzając mu opieką nad pozostałymi braćmi i pilnowanie, by sumiennie wykonywali swoje obowiązki.

Osadzona w stepowo-pustynnych krajobrazach Kazachstanu historia dojrzewania pięciu braci, pracujących na farmie surowego i skłonnego do przemocy ojca. Najstarszy z nich, Aslan, zaczyna przejmować obowiązki głowy rodziny i opiekować się rodzeństwem. Pokazuje też chłopcom pobliską rzekę, która staje się ich ulubionym miejscem wypoczynku. Kiedy w odciętej od świata wiosce pojawia się przybysz z elektronicznymi gadżetami, rytm życia domowników zaczyna ulegać powolnej erozji.  

Rzeka stanowi ostatnie ogniwo nieformalnej trylogii Baigazina (nagrodzone na MFF w Berlinie Lekcje harmonii, Ranny anioł), która zapewniła reżyserowi rozgłos na światowych festiwalach. To wyczulona na społeczną niesprawiedliwość przypowieść o zawiści, winie i utracie niewinności, rozpisana dyskretnie na relacje pomiędzy braćmi. Wizualnie kunsztowna wizja zderzenia bezkresnej natury z nowoczesnością może się natomiast skojarzyć z Walkabout Nicolasa Roega. Muzykę do filmu skomponowała Justyna Banaszczyk, znana także jako FOQL. 

Na pokazy w ramach cyklu DKF zapraszamy w każdy wtorek o godz. 19.30. Cena biletów: 12 zł.